Botulizmus
Botulizmus
je to celková paralýza motorického svalstva - postihuje dospělé koně i hříbata. Příčinou je silný neurotoxin uvolnovaný bakterií Clostridium botulinum. U hříbat - syndrom třesoucího se koně. U dospělých otrava z krmiva. Bakterie se v bezkyslíkovém prostředí v určitých půdách, tlejícíc rostlinné hmotě a stojaté vodě množí a produkuju toxin. Toxin typu B je nejběžnějším případem botulizmu ve Spojených státech a většinou se nachází v půdách střední Kentucky a ve středoatlanských státech. Toxin typu C je nejčastějsí v Evropě, ale vyskytuje se rovněž v Kalifornii a na Floridě a je zodpovědný za propuknutí nemoci v těchto státech v posledních letech. I když je výskyt nemoci celkem izolovaný, dochází ke vzplanutím a obvykle mají původ v kontaminovaném krmivu, zejména zkaženém a znečištěném látkami zvířecího původu. Zdá se, že existují třei cesty, jimiž infekce přichází: požití toxinu, požití spor, které se pak rozmnožují v trávicím traktu a produkují toxin, a kontaminovace rány, k nimž patří infikování pupeční sňůry a kontaminované pozůstatky po kastraci.
Příznaky:
mohou být mírné až velmi výrazné. Závisí na množství přítomného toxinu a souvisejí s ochjabnutím svalů a celkovou neuromuskulární paralýzou. Centrální nervová soustava není zasažena a postižený kůň je obvykle čilý, i když nemusí být schopen vstát. U hříbat se nemoc objevuje po dfvou týdnech věku a v těžkých případech může hříbě uhynout nebo je tak celkově paralyzováno, že nedokáže vstát. V mírných případech se objevuje ochablost svalů, odkapávaní mléka z tlamy nebo nosu a příliš dlouhé polehávání. Slabost svalů se zpočátku projevuje v nepřirozené a strnulé chůzi. ale později přechází v třes svalů (proto se této nemoci také říká syndrom třesoucího se koně). Při dalším rozvoji nemoci má hříbě stále větší problémy s přijímáním potravy kvůli paralýze jazyka. Smrt nastává v důsledků ochrnutí dýchacího svalstva a je pravděpodobným výsledkem, pokud hříbě nebylo léčeno včas. Fyzické příznaky u dospělých koní jsou velmi podobné, ale k prvním patří ztráta tonusu v jazyku, očních víčkách a ocasu. Nemoc pak pokračuje stejně jako u hříbat. Zvíře opět hyne v důsledku ochrnutí dýchacího svalstva. Diagnóza vychází z klinických příznaků, protože laboratarní testy trvají dlouho nebo jsou neprůkazné, případně obojí.
Léčení a prevence
podávíní antibiotického séra a láskyplné péče (včetně nutriční podpory). Čím dříve se léčení zahájí, tím je příznivější prognóza. Prevencí je správný vakcinační program. Klisny by měly dostat počáteční sérii tří dávek, poslední v prvním měsíci březosti (chrání hříbě prostřednictvím matčina kolostra.) Jedina podpůrná dávka se podává v posledním měsíci následných období březosti (nebo na jaře, je-li klisna neplodná). Koně nepoužívané k chovu by měli také dostávat počáteční sérii tří dávek s následnými podpůrnými dávkami podávanými každý rok. Koně žijící mimo endemické oblasti pravděpodobně nebudou očkování potřebovat, ale pokud je budete dopravovat do oblastí s větší možností nákazy, měli byste je nechat očkovat. Je velimi důležité podávat úplné série očkovacích dávek včetně každoročních podpůrných dávek, i když kůň každý rok necestuje do endemické oblasti. Mějte na paměti, že neexistence výskytu nákazy neznamená, že by původce nemoci nebyl mnohokrát přítomen.
Into $700+ In Profits With No Hard Work And No Risk
(Terrie, 4. 4. 2024 11:25)